Projekt SCIENCE - zadáno pro nadané
1.11.2006 korunka@news NAŠE PROJEKTY
Možná ani nevíte, že naše škola byla v letošním školním roce přizvána k účasti na několika významných projektech spolufinancovaných EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM, STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY A ROZPOČTEM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. Jeden z nich připravila Univerzita Karlova v Praze Matematicko-fyzikální fakulta pro dvě základní a jednu střední školu a jmenuje se Rozvoj výuky přírodovědných a technických předmětů s ohledem na specifika velkoměsta.

Na projektu je zajímavé, že je určen žákům s hlubším zájmem o technické a přírodovědné předměty a že jeho realizace se uskuteční v rámci několika setkání. Postupně v průběhu I. pololetí šk. roku se žáci a jejich učitelé zúčastní Dne světla, Dne vody a Dne Země. Při těchto setkáních budou řešit zajímavé úkoly zadané pracovníky MFF UK a dalších vědeckých a výzkumných institucí. Představte si, jak naši osmáci sedí v přednáškové univerzitní síni nebo ve výzkumné laboratoři a poslouchají přednášku či provádějí laboratorní experimenty. Den vody byl ale skutečně u vody, tedy přesněji, na břehu řeky Sázavy. Ale nechme mluvit některé z účastníků, ti měli za úkol napsat o programu Dne vody krátkou reportáž. Reportáže najdete v detailu článku. Pod následujícími odkazy najdete PODROBNÉ INFORMACE O PROJEKTU a Fotogalerii DEN VODY SÁZAVA.

PODROBNÉ INFORMACE O PROJEKTU

Fotogalerie DEN VODY SÁZAVAHydrologický ústav - napsal Tonda Mirga

První den Dne vody ráno byla na programu návštěva Hydrologického ústavu TGM v Praze 6. Bylo to velmi zajímavé. Nejdřív jsme šli na přednášku o historii Hydrologického ústavu, dozvěděli jsme se docela hodně o projektování vodních staveb, viděli jsme fotografe miniaturních modelů přehrad, fotografie známých českých vodních staveb po dokončení a mnoho dalšího. Bylo to velmi zajímavé a poučné. Potom jsme šli na prohlídku funkčního modelu toku řeky se zdymadly. Bylo to fascinující a pěkné, hlavně velmi propracované ve všech detailech. Dalším bodem programu byla laboratoř, ve které se ve vzdušném tunelu zkouší chování vody ve vodních dílech. Odborník na hydrodynamiku nám ukázal model koryta řeky s mostem, na kterém se zkoumá chování vody při povodních. Do koryta řeky se pouštějí rozpálené dřevěné piliny a zářivé uhlíky se fotí. (text výrazně upraven redakcí korunka@news)

Kino IMAX - napsal David Preiss

Asi v 10 hodin jsme dojeli ke Flóře a vyjeli jsme do posledního patra, kde se IMAX nachází. Někdo si koupil popcorn a pití, někdo si nekoupil nic. Potom,co jsme shlédli asi 5 minutový reklamní slot,začal se promítat 3D film Tajemné Hlubiny. Jednalo se o spojení hlubin v moři a hlubin ve vesmíru. Lidé se ponorkami potopili do hloubky tří kilometrů a nějaký drobný. V této hloubce byli neuvěřitelní živočichové. Zároveň jsme se dozvěděli, že v tomto desetiletí by měla být vyslána sonda k Jupiteru a jeho měsícům. Už dlouho se říká, že na jeho měsíci Europě by mohl být život. Byla zde ukázka, jak raketa s iontovým pohonem a nukleárním ohříváním špičky, proráží několik kilometrů tlustý led a poté se dostala do oceánu, kde vypustí další sondu, která MOŽNÁ najde život... Co mi na IMAXu vadilo, že mi občas nešlo zaostřit a rozjížděly se mi oči... Další nepříjemná věc jsou ceny. Přijdou mi zbytečně vysoké. Např. sušenky, popcorn, pití atd.

UBYTOVÁNÍ - napsala Kateřina Knorrová

Byli jsme informováni, že hotel je v rekreační oblasti, kde se konají školy v přírodě, ale ubytování nebylo takové, jaké jsme čekali. Ze začátku všichni na ubytování nadávali i pan ředitel byl velmi překvapený. Byli jsme ubytováni na 10 pokojích po čtyřech až šesti lidech. Postele byly drobek rozvrzané a tvrdé. Postupem času jsme si na to zvykli. Před areálem byla travnatá zeleň, bouřlivá řeka a za hotelem se rozprostíral respektu hodný les s velkým množstvím skal. Koneckonců jsme byli rádi, že jsme tam byli.

SOBOTA - napsala Kristýna Jánská

Sobota 14.10.2006 - Den vody. Budíček byl v 8:00. Snídaně začínala od 8:15 do 8:45 A mezi tím nám zbýval čas na ranní hygienu, ustlat si postel. Snídaně byla vyjímečně dobrá. Podávaná byla na švédských stolech. Na výběr bylo: uzeniny, salámy cerealie, pečivo, ovoce a zelenina. K pití bylo na výběr buď mléko nebo čaj. Když jsme šli na oběd mohli jsme si vybrat jestli budeme jíst tradičně vevnitř nebo venku. Většina lidí seděla vevnitř, protože se báli vos. Jen 7 ODVÁŽNÝCH dětí se šlo najíst ven. Jako první chod se podávala kuřecí polévka. Většině chutnala. Jako druhý chod byla sekaná s bramborem a studeným omastkem.

MIKROSKOPOVÁNÍ VODY - napsal Jan Valter

Po snídani jsme se přesunuli do jídelny, kde na nás čekaly dva stoly. Na každém stole bylo několik mikroskopů. Žáci se rozdělili k mikroskopům a čekali na instrukce. Každý dostal sklíčko, pipetu, krycí sklíčko a na každém stole byla kádinka s vodou. První pokus spočíval v tom, že jsme měli vyždímat z mechu (který jsme nasbírali minulý den na vycházce) pár breberek na sklíčko a pozorovat je. Po chvíli pečlivého zaostřování se na sklíčku začaly objevovat podlouhlé, kulaté i chlupaté mikroby. Po mechu jsme pozorovali vzory řas a bahna z místní řeky následovala velmi zajímavá přednáška o různých druzích mikrobů a bakterií žijících v koloniích. Ještě před ochutnávkou vody následovala přestávka.

OCHUTNÁVÁNÍ VODY - napsala Jitka Dvořáková

Ráno po prozkoumávání mikroskopem přišlo na řadu ochutnávání a rozlišování vody balené a vody z kohoutku. Každý dostal jeden hrnek, jednoho malého a jednoho velkého "panáka". Vždy nám pan Trögl nalil dva vzorky např. do jedné sklenky Bonaqua a do druhé vodu z vodovodu a pod… Bylo celkem 9 typů vod. Dostávali jsme různé kombinace a měli jsme za úkol rozlišit, o které typy vod se jedná, a oznámkovat jejich chuť. Bylo to zajímavé a originální. Už vím, že nějaké druhy vod pít ani kupovat opravdu nebudu. :o) Nestojí za to…
Zajímavost na konec: Nejlépe chuťově ohodnocená voda byla "Pitná voda" za 4,50 Kč jeden l od Alberta a nejhůře z celkového ohodnocení dopadla "Dobrá voda," která je zároveň jedna z nejdražších vod na českém trhu.

GPS Čas 13:30 - 15:00 - napsal Jiří Jelínek

Na GPS nás bylo 20. Pracovali jsme s GPS už podruhé. Práce s GPS nás ale moc nebavila. Nebylo to dost vysvětlené, a proto se každý ptal, co s tím zařízením má dělat. Po aktivování GPS jsme se rozešli. Měli jsme hledat podle GPS tři kelímky, na kterých byla napsána poloha. Na neštěstí kelímky někdo schoval a nikdo je nemohl najít a tím zkazil hru druhým. Po projití stanovišť se všichni vrátili k hotelu tam následoval další program. Nakonec bych chtěl poděkovat za novou zkušenost s prací s GPS, ale doufám, že to bude příště lépe vysvětleno a budeme při hledání úspěšnější. (Poznámka redaktora korunka@news : GPS = Global Positioning System. Zemi obíhá 25 satelitů. Z jejich trvale vysílaných dat o pozici lze trigonometrickým výpočetním modelem určit polohu člověka či vozidla na zemském povrchu.)

... zpět na předchozí stranu