Učíme se od hasičů
10.11.2006 korunka@news ŠKOLA HROU
Bavit se tom, jak pomoci zraněnému člověku, jak se zachovat v různých kritických situacíh, jak se chovat v případě průmyslové havárie nebo při běžné autonehodě je jedna věc ,ale skutečně být připraven a umět provést kvalitní ošetření např. tepenného krvácení, je věc druhá. Při výuce integrovaného předmětu Ochrana člověka za mimořádných situací usilujeme kromě zvládnutí teoretického minima o to, aby se žáci dostali do pravidelného kontaktu se skutečnými profesionály ve svém oboru. Ke konci minulého školního roku jsme připravili pro všechny žáky školy Den ochrany člověka, při kterém pracovníci záchranných složek seznamovali žáky s problematikou své profese, viděli jsme krásné moderní hasičské auto, zákroky policie se psy atd. V září jsme rádi přijali pozvání na Letenskou pláň, kde se konalo Mistrovství Záchranného hasičského sboru České republiky ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Žáci měli možnost se seznámit s praktickými dovednostmi hasičů ČR ve vyprošťování osob. Mohli si prohlédnout ukázku automobilu Škoda-Roomster po nárazové zkoušce a ukázku Octavie s nafouknutými airbagy. Nechyběly ukázky ochrany člověka při technických haváriích, případně po teroristickém činu s použitím otravných látek. Speciální jednotky z celé ČR soutěžily v kvalitě a rychlosti vyproštění osob z havarovaných vozů. Pohled na převrácená a pomačkaná auta nebyl právě příjemný, ale vidět specialisty při záchraně lidských životů ( i když jen jako) stojí za to. Na mistrovství jsme také viděli řadu exponátů z celé Evropy, které souvisejí tématicky s prací požárníků, např. nejmodernější hasební zařízení, testovací nárazové zařízení atd.

Anketa k Mistrovství hasičů v detailu článku

FOTOGALERIE DEN OCHRANY ČLOVĚKA

FOTOGALERIE MISTROVSTVÍ HASIČŮ VE VYPROŠŤOVÁNÍ OSOB Z HAVAROVANÝCH VOZIDEL

Anketa k Mistrovství hasičů:

Ptali jsme se žáků 9.B:

1. Co tě na akci nejvíc zaujalo? 2. Co se ti nelíbilo a jak bys to změnil?

Výběr z odpovědí na 1. otázku:

David K . - Nejvíc mě zaujala hydraulická technika, jak rozřezávali střechy a jak byli lidi z týmů sehraní. Adam U. - Možnost využití tlakových kleští, vidět pomůcky hasičů a chemiků. Libily se mi nové automobily Škoda Roomster. Dominik D. - Líbilo se mi, když jsme testovali, kolik se vejde do škodovky lidí. Vašek Š. - Zajímavé bylo testování airbagu Cash test v Octavii. Lukáš M. - Zaujala mě přehlídka nových aut značky Škoda Roomster. Mohli jsme si prohlédnout motor a vybavení.

Výběr z odpovědí na 2. otázku:

David K. - Některá použitá auta byla nová a mně se nelíbilo, že byla zničena.Vozy podle mě měli věnovat na charitu a zde použít vraky. Adam U. Byli jsme tam krátkou dobu, Chtělo to alespoň dvě vyučovací hodiny. Lukáš M. Vyprošťování trvalo moc dlouho a pak jsme měli málo času na ostatní program. Honza K. Dobrý, líbilo. Neměnil bych. Veronika Š. - Časové omezení, nestihla jsem se podívat do stanů.

... zpět na předchozí stranu