Na výstavě Krištofa Kintery (7.AB)
19.5.2012 korunka@news ŠKOLA HROU
Do 13. května byla instalována v Městské knihovně V Praze výstava "Výsledky analýzy" Krištofa Kintery (1973), který patří k nejúspěšnějším a nejvýraznějším českým umělcům mladší generace. Společně s oběma třídami sedmého ročníku jsme tuto výstavu navštívili 9. května. Krištof Kintera reflektuje a analyzuje svět kolem sebe a neustále klade svému okolí i sobě otázky, které vycházejí z každodenní zkušenosti, reagují na společenské problémy. Z této okolnosti také vycházel název výstavy, na které autor představil výsledky své patnáctileté analýzy světa. Kintera ojedinělé objekty, nenechávající diváka v klidu. Pohybovaly se, byly ozvučeny, světélkovaly, vyrušovaly a vzbuzovaly pochybnosti o nás samých. Každý žák si našel podle plánku z více jak třiceti objektů svůj a přemýšlel, jakou myšlenku objekt vyjadřuje a jak asi vznikal. Výstava byla netradiční, žáci byli zpočátku zaskočeni, ale s moderním uměním K.K. se spřátelili hned. Pochopit a naladit se na vlnu K.K. myslím bylo pro sedmáky složitější, přesto přečtěte si několik postřehů v detailu článku, jsou to zajímavá zamyšlení.

Připravila Radka Václavíková, zástupkyně ředitele Ukázky:

Private planet

Objekt je o člověku, který myslil jen na sebe. Nechtěl být spolu s ostatními, vadila mu společnost. Chtěl být sám, proto si stvořil vlastní planetu, na které byl jen on sám, nikdo jiný Žádné rostliny ani zvířata. Pak si připadal osamělý a uvědomil si, že takto nemůže žít. Vrátil se tedy zpět na zem. Tento objekt vyjadřuje samotu, soukromí.

Matyáš Knespl, 7.B

On - u mě schován

Objekt mi připomíná sněhuláka akorát v červené barvě. Vznikal tak, že postavil normálního sněhuláka, potom ho polil karamelem a na hlavu mu zapíchl dvě tyčinky jako rohy. Objekt vznikal tak, že měl chuť na zmrzlinu s karamelem a tyčinkami.

Marek Zouzal, 7.B

Moje světlo je tvůj život

Objekt vyzařuje světlo, je v postavě anděla.

Byl jednou jeden anděl, který dělal dobré skutky a byl Bohem osvícený. Pak zemřel. Roku 2009 si ho chtěli lidé připomenout. Sehnali světla, žárovky. Lampičky a udělali jeho sochu.

Kristýna Hudecká, 7.A

Spotřebiče

Vzhledem k tomu, že spotřebič neměl žádnou funkci - myslím, že Krištof Kintera chtěl vyjádřit, že nakupujeme spoustu věcí, které vlastně ani nepotřebujeme, že utrácíme spoustu peněz za "blbosti".

Národ mohl vzniknout třeba i v obchodě s elektronikou. Při pozorování lidí, kterým nezáleží na tom, jestli jejich věci ještě fungují, jestli je potřebují, ale hlavně aby byli nejvíce moderní - "in".

Hana Horáková

Lehni si a sviť

Ležící lampa veřejného osvětlení a svítí nahoru.

Dělej tak, jak se má, za všech podmínek. Máš svítit, tak sviť a mlč!


... zpět na předchozí stranu