Kultura ve Státní opeře pro žáky z 1. stupně
8.1.2013 korunka@news NAŠE PROJEKTY
Před pěti lety jsem se dostala k zajímavému projektu "HURÁ do opery". Mám k hudbě velmi blízko a Státní opera patří k tradičním stánkům naší kultury. Rozhodla jsem se pootevřít našim žákům z 1. stupně dveře do opery. Je to úkol těžký, protože najít krásu operního zpěvu není pro každého samozřejmé. Nicméně návštěvy pro děti jsou hodinové, spojené s prohlídkou budovy, vždy výuka je spojena se soutěžemi a malými odměnami. Celý projekt je ukončen velkým představením. Jsem ráda, že máme za sebou čtyři ročníky a letos se zapojilo do projektu pět tříd.

Cílem výchovy v naší škole je žáček - človíček kulturní, kterému záleží na kvalitě jeho života.

Radka Krištůfková - třídní učitelka 2.A

Pro další informace klikněte tady:Moji žáci ze 3.B se účastní projektu HURÁ do opery. První návštěva 17.9. 2012 byla zaměřena na prohlídku divadla a na zajímavosti. 12.11. jsme shlédli ukázky z opery Rusalka a Prodaná nevěsta. 7.1. to byly ukázky z německých oper Orpheus a Kouzelné flétna. Čekají nás ještě dvě představení. Slovem provází pan Ing. Stanislav Hrdlička. Na každé představení se děti mohou připravit, odpovědi na soutěžní otázky posílají na mailovou adresu Huradoopery@email.cz. Vědomostní soutěž doprovází i výtvarná. Za své znalosti a dovednosti jsou děti odměňovány. Německé opeře jsme věnovali nejen hodinu slohu.

Hana Větrovcová - třídní učitelka

Jsou dva druhy opery - opera a opereta. V opeře se nemusí jenom zpívat, ale i hrát na různé hudební nástroje. Když budete mít šanci jít do zákulisí, určitě jděte. Můžete se naučit spoustu věcí a možná i půjdete do kostymérny. My chodíme do Smetanova divadla. Divadel je spousta. Byli jsme tam už dvakrát. Poprvé na opeře Prodaná nevěsta a Rusalka a napodruhé jsme byli na opeře Kouzelná Flétna. Když jsme tam byli, přišel tam pan hudebník, a ten nás učil o hudebnících a nástrojích. Vždy jsou tam soutěže o nejhezčí obrázky a o správné odpovědi. Obrázky vybírají herci a odpovědi děti. Je tam koš, ve kterém je pět papírků, na kterých jsou napsaná jména, ale vyberou jenom tři papírky a na jednom bylo Romana Richterová 3.B., jelikož jsem to já, šla jsem tam ze samé radosti.

Romana

Na této opeře se mi líbily nejvíce kostýmy. Hráli tam zkrácenou operu Kouzelná flétna a Orfeus. Normálně opery trvají dvě až tři hodiny. My jsme měli zkrácené představení, dohromady na hodinu. Líbili se mi skřítci Géniové, bohyně, Papageno a Papagena, Tamino a Pamina, Královna noci a Sarastro.

Marie Cuhrová

Operní zpěv je velmi náročný. Můžete si vykřičet hlasivky. Mohou zpívat ženy i muži. Mají tam krásné kulisy a oblékají se do různých kostýmů, např.: Rusalka, voják, král, kouzelník, medvěd. V opeře je obrovská točna a je to tam překrásné. Rusalka byla krásná a Kouzelná flétna také. Měli jsme vyhlášené tři otázky a jedna moje spolužačka vyhrála. Jmenovala se Romana Richterová. Vyhrála keramického slona, dýni a diplom.

Marie

Opera je křiklavý zpěv. Mají krásné oblečení. Šli jsme se i kouknout na točnu. Viděli jsme nádherné kostýmy např.: Rusalka, král, voják. Na této opeře se mi líbilo, že měli hezkou oponu a k tomu měli hezké kulisy. A Kouzelná flétna byla nádherná.

Bety

Na této opeře zpívali pohádku Kouzelná flétna, ta pohádka se mi líbila a také se mi líbily obleky. Jeli jsme tam metrem i tramvají. Budova je krásná. Nelíbilo se mi, že zpívali vysokým tónem. Hráli tam operu Orfeus. Moje spolužačka vyhrála soutěž, jmenuje se Romana Richterová.

Honza

Provedli nás všude, kam jsme mohli. Viděli jsme kabiny a měli tam krásné oblečení a provedli nás, kde se můžou nalíčit. Měli tam i kulisy. Mohou se převléci za medvěda, Rusalku, krále, princeznu a také dál. Mají moc velké hlasivky. Byli jsme se podívat na Kouzelnou flétnu a byli tam géniové. Romana Richterová vyhrála keramického slona a dýni.

Verča

Líbili se mi ty kulisy, kostýmy a skřítci géniové a Papageno a Papagena, líbila se mi ještě, jak povídal pán o točící hospodě. Ta hospoda se otáčela jen díky otáčící točně, líbily se mi ještě krásně barevná světla a modré sedačky a některé soutěže.

Kačka


... zpět na předchozí stranu