Mikuláš přišel k nám...
5.12.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
V předvečer tohoto svátku sestupuje sv. Mikuláš společně s andělem z nebe na zem, do průvodu se k nim připojuje ještě čert. Společně obcházejí děti – hodné chválí, zlobivé pak kárají a nabádají k lepšímu chování. Děti musí mikulášskému průvodu zazpívat písničku nebo přednést básničku (dříve se modlily a zpívaly koledy). Za odměnu jim anděl naděluje sladkosti nebo hračky, zlobivým pak čert dává uhlí nebo brambory. U koho se průvod Mikuláše, anděla a čerta nezastaví, může si dát na okno, pod polštář nebo na kliku punčošku pro noční dárky od Mikuláše.

Naši deváťáci pojímají Mikláše pokaždé trochu jinak, ale nikdy se nadají připravit o své "svaté" právo mikulášskou nadílku uspořádat. Děkujeme moc. Prohlédněte si fotogalerii.

Fotogalerie Mikuláš

Foto Tomáš Komrska


Pozvánka na výstavu ke 110. výročí založení školy
1.12.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
Vážení rodiče a přátelé školy, srdečně Vás zveme na výstavu dokumentů. fotografií, ukázek s rodinných sbírek, textů a historických materiálů ze školních kronik. Výstavu jsme uspořádali ku příležitosti 110. výročí založení II. obecné školy na Letné a v Bubenči (jako samostatná škola byla založena roku 1902). Výstavu najdete v 1. patře nad vrátnicí ve Sládkově ul. a bude otevřena do konce prosince, prohlédnout si ji můžete v době provozu školy. Slavnostní vernisáž výstavy proběhla dnes 1.12.2012 a výstavu navštívila řada pamětníků, rodičů, žáků a bývalých i současných učitelů školy. Ti se setkali také ku příležitosti 110. výročí založení školy. Jednolivé třídy pro návštěvníky výstavy připravili malé překvapení: originální obrazové prezentace tříd, které najdete po celé budově vždy a na dveřích třídy.

Informaci připravili Tomáš Komrska a Radka Václavíková


Cesta na Kokořín se Sv. Martinem
18.11.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
Na Kokořín jsme jeli autobusem. Cestou na hrad jsme sledovali bílé stopy koně sv. Martina. Paní průvodkyně nás provedla hradem a nahoře nás navštívil sv.Martin. Vypadal jako římský voják. Pak jsme měli poznávat odlitky z porcelánu. A mohli jsme si od skočit na středověký záchod. Šli jsme si taky koupit suvenýr. Pak jsme navštívili babku kořenářku, která jedné z holek vyvěštila budoucnost. Pak byla pod hradem mečová bitva s polystyrénovými meči. Ti, kteří prohráli, museli bojovat o svobodu se stážcem hradu. Cestou do Prahy byla bitka v autobuse, ale já jí celou prospal. Podle kamarádů byla hodně velká."="=

Pavel Jíša - žák 5.A

Fotogalerie Výlet Kokořín


Jak se dělá raut, tedy "rautík"...
3.11.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
Ve čtvrtek 1.11. se uskutečnila v přípravné třídě malá oslava. Děti chtěly rodičům ukázat, co se za dva měsíce naučily. Moc se těšily, až vše nastane… Nejprve jsme nachystali pozvánky, které si vytvořily samy děti, připravili jsme malé pohoštění a čekali, až se všichni sejdeme. Kromě rodičů, prarodičů a sourozenců byli dalšími vzácnými hosty paní zástupkyně, pan ředitel a paní učitelka ze třídy 5.A.

Děti začaly, zcela bez trémy, hrát pohádky, zpívat a hrát na hudební nástroje, recitovat a tančit. Na závěr předaly rodičům malý dárek - ptáčka, kterého pro ně vytvořily. Myslím, že to byl hezký zážitek pro všechny. (Každopádně se děti už informovaly, kdy bude další "oslavička").

Připravila Irena Taterová - třídní učitelka přípravné třídy


2.A v Čestlicích na Strakonicku
17.10.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
Na začátku školního roku děti 2.A vyjely na školu v přírodě. Vím, nebývá to úplně obvyklé, hned po prázdninách vyrazit do přírody, ale protože jsme v první třídě nebyli, domluvili jsme si to s rodiči na druhou třídu a příležitost se naskytla od 10. do 19. září v Česticích na Strakonicku. Při představě deseti dní jsme s rodiči přemýšleli i o kratším pobytu, ale po zvážení všech okolností jsme se rozhodli pro tuto možnost a v žádném případě jsme nelitovali. Děti byly nadšené a skvělé po všech stránkách. Krásné podhůří Šumavy, bohatý program, vstřícné paní učitelky, výborná kuchyně, nádherné zářijové počasí… Všechny děti zvládly celý pobyt bez "ztráty desítky". Navštívili jsme ve Strakonicích Muzeum středního Pootaví, vystoupali na věž Rumpál,prohlédli zámek v Česticích s expozicí zemědělského nářadí a náčiní , došli na zajímavé památky v okolí - Hoslovický mlýn, Machův včelín, typickou jihočeskou pouť i s vykrajováním a zdobením pletýnek a výstavou drobného zvířectva, návštěvou loutkového představení "O dobré duši" a hudebního pořadu s dudáckou kapelou "Zemědělský rok". V podvečer si děti nacvičily divadlo "O Popelce"a představení zahrály dětem mateřských škol, které s námi do Čestic přijely také z Prahy. V rámci pobytu nechyběly ani hry v lese, stavění domečků lesním skřítkům, sbírání hub (těch rostlo!) a hry na hřišti.

Čestlice

Připravila Radka Krištůfková


Výlet do kutné Hory očima dětí (4.A)
17.6.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
Ve středu jsme přijeli do autokempu a zabydleli jsme se. Vyrazili jsme na Kačinu. Museli jsme jít polem do Nových Dvorů. Tam jsme měli oběd, já jsem měla bavorské vdolečky, Anna měla gyros a hranolky a Verča smažené žampiony. Pak jsme šli na Kačinu. Bylo to tam hezké, paní učitelka nám koupila zmrzlinu.

Ve čtvrtek jsme jeli autobusem do centra Kutné Hory. K obědu jsme měli řízek s bramborem. Byli jsme v Kostnici, je to tam celé z kostí a taky jsme byli v chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a taky v chrámu sv. Barbory a ještě v Muzeu stříbra. V pátek jsme měli pohodový den a potom jsme jeli...tedy měli jet domů, ale nasedli jsme do špatného vlaku a jeli jsme do Čáslavi. Nakonec jsme šťastně dojeli domů.

Moc mě to bavilo.

P.S. Děkuji paní Jíšové i paní učitelce za krásný zážitek.

Bětka Cuhrová, 4.A

DALŠÍ VYPRÁVĚNÍ DĚTÍ ZE 4.a V DETAILU ČLÁNKU
více informací ...


Tajemný svět Ekvádoru a Galapág - Planeta Země 3000
17.5.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
V úterý 3. dubna jsme zúčastnili s žáky 7. ročníku unikátního vzdělávacího projektu s názvem Tajemný svět Ekvádoru a Galapág. Promítání začínalo už brzy ráno a my jsme si museli trošku přivstat. Ale stálo to určitě za to (přestože to někteří žáci - odpůrci brzkého vstávání - zprvu tak nevnímali).

Projekce nás zavedla na rovníkový Ekvádor a Galapágy. Autoři a cestovatelé pro nás připravili nevšední promítání, které bylo doplněno úchvatnými fotografiemi a vyprávěním dvou moderátorů. Poutavou formou jsme byli seznámeni jak s rušným životem v jihoamerických městech, tak fascinující divokou přírodou. Jako diváci jsme byli vtaženi přímo do děje, přihlíželi jsme výbuchu sopky Tungurahua, zakusili obchodování na tradičních trzích, nahlédli jsme do soukromého obydlí Kečuů, brodili se tropickým pralesem a setkali se s mnoha pozoruhodnými živočichy.

Náš průvodce Adam se ukázal jako velký dobrodruh. Napínavá byla noční plavba po laguně, kdy Adam chytal holýma rukama kajmana brýlového a nezapomenutelný zážitek byla také jeho cesta k rozohněnému vulkánu.

V příštím školním roce se můžeme těšit na další pokračování pořadu, kterého se určitě zúčastníme a ochutnáme tak život na Madagaskaru.

Více o projektu se můžete dozvědět na internetové adrese http://www.planetazeme.cz/planeta3000/index.php?article

A co nejvíc zaujalo žáky?

- Zaujalo mě, jak v Ekvádoru slaví Velikonoce. Běhal mi mráz po zádech, když jsem viděla, jak lidé jdou v tradičním průvodu ve fialových šatech, které mají připomínat kajícnost. Pouť trvá asi čtyři hodiny, lidé nosí těžké řetězy, kříže a kaktusy na zádech.

- Projekce byla velmi hezky zpracovaná a všechno působilo hodně reálně. Bylo tam vše, co jsem chtěl vidět.

- Nejvíce se mi líbilo, jak vybuchla sopka a celé město bylo pak pokryté prachem.

- Moc se mi líbili kolibříci a zjistila jsem, že se jim říká létající drahokamy.

- Projekce se mi velmi líbila, až na to jedení morčat (pozn. grilovaná morčata jsou ekvádorskou pochoutkou).

Připravila Mgr. Lucie Štráchalová - vyučující Zeměpisu na II. stupni


Filmový festival JEDEN SVĚT
15.4.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
19. března jsme byli (třídy 6.A, 7.A, B) na promítání dokumentárních filmů a spotů se sociální tématikou na festivalu Jeden svět. Festival upozorňuje, že se mnoho lidských práv porušuje např. právo na vzdělání, nerovnost pohlaví a právo na domov. Také chtěl ukázat, že ne všichni lidé si žijí jako my. Nemají čistou pitnou vodu, jídlo a občas ani střechu nad hlavou. Spoty a filmy byly o jednotlivých lidech, u kterých se nějaké právo porušovalo.

Podrobnosti na stránkách www.jsns.cz

Ema Hlinovská, 7.B


Velikonoční dílny na 1. stupni
5.4.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
V následující fotogalerii Vám přinášíme několik pohledů do tříd na 1.stupni, kde se v předvelikonočních dnech výtvarně tvořilo, stříhalo, lepilo, pletlo... a připravovalo vše možné pro velikonoční domácí výzdobu. Děti si odnesly domů krásná velikonoční vajíčka, pomlázky, věnečky... Všichni si sami volili třídu, ve které chtěli být a zajímavé je, že opravdu nikdo nezlobil! Děkujeme paní učitelkám z 1. stupně za přípravu akce a přejeme Vám krásné Velikonoce.

Fotogalerie

Vyfotil T. Komrska


ORNITA přivezla snad všechny ptáčky
20.3.2012 korunka@news UDÁLOSTI 2012
V rámci EVVO aktivit školy (EVVO=environmentální vzdělávání, výchova a osvěta) se 13. března uskutečnila skvělá přednáška "Ptáci v naší zahradě", (o.s. ORNITA, se kterým dlouhodobě spolupracujeme). Přednášku absolvovalo 108 žáků školy a 7 pedagogů. V první části si děti vyslechly přednášku o ptačích zvyklostech – potrava, hygiena, hnízdění, péče o mláďata a ptačí predátoři. Potom se promítala videa a následovala poznávací soutěž o ptactvu v našich zahradách. Osobně jsem byl velmi překvapený, někteří žáci totiž prokázali perfektní znalosti a v poznávací soutěži poznali všechny ptáčky (mám co dohánět). Na závěr akce se předvedli živí ochočení ptáčci (zvonek, hrdlička, atp.), které si děti prohlédly zblízka, popř. si je vzaly do ruky. Fotogalerii z přednášky najdete na stránkách Ornity:

Fotogalerie z akce

Info připravil Tomáš Komrska, akci koordinovala Jana Kárská